Достапни линкови

Померој: Македонско-грчкиот спор за името треба да се реши


Ситуацијата со спорот со името е не фер, но треба да се реши. Соединетите Американски Држави сакаат Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија. Ова денеска го соопшти американскиот конгресмен Ерл Померој кој денеска учествуваше во надзорна расправа во македонското Собрание. Тој додаде дека двете страни во македонско- грчкиот спор мора да постигнат договор за прашањето, за да се продолжи со напредокот во однос на НАТО и Европската Унија.
XS
SM
MD
LG