Достапни линкови

Ѓелиќ: Србија ќе добие кандидатски статус за членство во ЕУ до 2011


Српскиот потпретседател на Владата, Божидар Ѓелиќ изјави дека очекува оти кандидатурата на Србија за почеток на пристапни преговори ќе биде потврдена за време на шпанското претседавање со Европската Унија. Статусот кандидат Србија ќе го добие во втората половина од оваа година или во првата половина од 2011та додаде Ѓелиќ. Ѓелиќ истакнал дека сите министертва подготвуваат одговори за прашалникот на Европската Унија и според него вкупната исполнетост на планот од кварталниот извештај е 77 проценти.
XS
SM
MD
LG