Достапни линкови

Рикер:Време е Македонија да го реши спорот со името


Време е Македонија да го надмине она ПЈРМ и да најде решение за името. Немојте да отежнувате отколку што е потребно. Ова денеска го порача американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер на расправата организирана од Комисијата за надворешни работи. Рикер додаде дека има тенденција да се замислуваат работи, да постои страв и да се направи овој процес потежок отколку што е. Тој порача дека од витална важност е да реши ова прашање во престојните месеци и дека никој не може да гарантира учество во НАТО и Европската Унија ако ова прашање не се реши .
XS
SM
MD
LG