Достапни линкови

Заменик Државен Секретар на САД во официјална посета на Сирија


Заменик Државен Секретар на Соединетите Американски Држави, Вилијам Брнс денеска е во официјална посета на Дамаск. Средбата на Брнс и сирискиот претседател Башар ал Асад треба да претставува чекор напред во воспоставувањето на дипломатски однос меѓу овие две земји. Американскиот Претседател Барак Обама го номинираше Роберт Форд за прв амбасадор во Сирија. Пред 5 годнини Вашингтон го повлече својот амбасадор од Дамсак по убиството на либанскиот претседател Рафик Харири.
XS
SM
MD
LG