Достапни линкови

Абхазија и дозволи на Русија да постави воена база на незјина територија


Русија и Грузискиот бунтовнички регион Абхазија денеска потпиша договор со кој и се доволува на Москва да изгради воена база на територијата на Абхазија. Новинските агенции јавуваат дека со ваквиот договор се креваат тензии во односите меѓу Русија и Грузија. Рускиот претседател Дмитри Медведев и лидерот на Абхазија Сергеј Багапш.Според министерот за одбрана на бунтовничкиот регион Гари Купалба, во базата ке има најмалку 3 илјади војници. За Грузија овој договор е нелегален.

XS
SM
MD
LG