Достапни линкови

Чешка: Распуштена крајно десничарската Работничка Партија


Чешкиот суд денеска ја распушти крајно десничарската Работничка Партија поради пропагирање ксенофобија, шовинизам и расна омраза. Одлуката на Врховниот Административен суд во Брно доаѓа по барањето на владата, која смета дека Работничката Партија е закана за демократијата. Владата ја обвини оваа партија и за соработка со нео-нацистите.
XS
SM
MD
LG