Достапни линкови

Русија ќе воспостави воена база во сепаратистичка Абхазија


Денеска во Москва се очекува да биде потпишан договор за изградба на руска воена база во грузиската сепаратистичка република Абхазија. Договорот ќе го потпишат Претседателите Дмитриј Медведев и Сергеј Багапш. Според министерот за одбрана на бунтовничкиот регион Гари Купалба, во базата ке има најмалку 3 илјади војници. За Грузија овој договор е нелегален.
XS
SM
MD
LG