Достапни линкови

Талибанското раководство „растурено“ во јужен Авганистан


Офанзивата против талибанците во јужен Авганистан значително го дислоцира нивното локално раководство, изјави британскиот генерал - мајор Ник Картер. Тој наведе дека во Маџаф коалиционите сили наишле на значаен отпор на локални излолирани групи. Картер рече и дека не знае дали талибанскиот командант Мула Абдул Барадар, кој бил фатен во Пакистан, бил активен во подрачјето на Маџаф.
XS
SM
MD
LG