Достапни линкови

Милошоски: Очекуваме динамизирање на процесот за решавање на името


Македонија од престојната посета на посредникот на Обединетите Нации во македонско-грчкиот спор, Метју Нимиц очекува динамизирање на процесот за изнаоѓање решение за спорот. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи, Антонио Молошоски. Тој додаде дека Нимиц може да внесе нова енергија и да го забрза процесот. Милошоски истакна дека очекува и Грција да размислува на сличен начин. Тој вели дека Македонија ќе понуди „добра волја , решителност, иницијативи за зголемена билатерална соработка и дека во такви подобрени околности може да се направи чекор напред“
XS
SM
MD
LG