Достапни линкови

„Газпром“ преку Бугарија ќе го снабдува Балканот со гас?


Шефот на рускиот „Газпром“ Алексеј Милер денеска се сретна со бугарскиот претседател Ѓорѓи Павранов и премиерот Бојко Борисов во Бугарија. Бугарските медиуми известуваат дека приччината за овие средби е желбата на „Газпром“ да ги забрза работите околу спореведување на гас од Русија преку Бугарија до Европа.Според владиното соопштение Борисов и Милер на средбата разговарале и за можноста за нов договор со кој Русија преку Бугарија ќе го снабдува Балканот со гас.
XS
SM
MD
LG