Достапни линкови

Јункер:Грција сама да си го реши проблемот со јавниот долг


Грција ќе се соочи со санкции од Европската Унија доколку не ги намали буџетските трошоци. Ова денеска го изјави луксембуршкиот премиер и министер за финасии Жан Клод Јункер. Тој додаде дека големиот долг , како што вели е „проблем на Грција кој мора сама да си го реши“. Европската Унија по Самитот во Брисел минатата недела соопшти дека ќе и помогне на Грција да излезе од кризата, но не дефинира како ќе го стори тоа.
XS
SM
MD
LG