Достапни линкови

Северна Кореја го слави роденденот на лидерот


Во Северна Кореја денеска се прославува 68-миот роденден на лидерот Ким Џонг Ил, но државните медиуми веќе со денови информираат за разни прослави во земјата во врска со неговиот роденден. Лидерите на владејачката партија, воени и владини преставници, на вчерашниот состанок, му ја потврдиле лојалноста на лидерот. Највисоките официјални претставници на Северна Кореја исто така изјавиле треба да бидат надминати непријателствата со Соединетите Држави низ дијалог и преговори, како и да бидат подобрени односите со Јужна Кореја.
XS
SM
MD
LG