Достапни линкови

Сомнеж врз извештајот на Кремљ за операцијата во Северен Кавказ


Руска група за човекови права фрли сомнеж врз наводите на Кремљ дека четворица цивили кои загинаа во неодамнешната операција против бунтовниците во Северен Кавказ биле жртви на вкрстен оган. Во меморијалното излагање за една од жртвите се вели дека четворицата биле киднапирани, малтретирани и убиени и дека активистите за човекови права располагаат со фотографии на кои се гледа тоа. Руските власти не објавија реакција на извештајот.
XS
SM
MD
LG