Достапни линкови

Најмалку 40 полски активисти приведени во Белорусија


Тројца членови на забранетаиот Сојуз на Полјаци во Белорусија се осудени на на 5 дена затворска казана поради организирање на недозволен собир.Собирот бил организиран за подршка на полската активистка Тераза Собор, која е обвинета за нелегално живеење во Полска, и зашто не пријавила дека добила хуманитарна помош од Полска пред 6 години. Најмалку 40 членови на Сојузот на Полјаците во Белорусија се приведени во денешната полициска рација, соопштуваат од Сојузот.
XS
SM
MD
LG