Достапни линкови

Невремето предизвика поплави во Грција и Бугарија и свлечишта во Италија


Во северниот ден на Грција е прогласена вонредна состојба, откако реката Марица се излеа и поплави 15 илајди хектари земјиште во округот Еврос. Грчките власти соопштија дека е почнато евакуирање на населението од североисточниот дел на Грција. Критична е и состојбата во Бугарија, каде што поројните дождови и снежните бури предивикаа поплави.
Во Италија, невремето предизвика повеќе стотици свлечишта и затоа се евакуирани повеќе од 40 семејства, јавуваат агенциите.
XS
SM
MD
LG