Достапни линкови

Над десетина полски активисти уапсени во Белорусија


Над десетина полски активисти се задржани во Белорусија и спречени да организираат антивладини протести. Потпаролот на полската амбасада во Белорусија и лидер на забранетиот Сојуз на етнички Полјаци, Ангела Борис изјави денеска дека најмалку 13 членови се уапсени по спроведената рација во три града.Апсењата биле поврзани со почетокот на судењето на полскиот активист Тереса Собол.
XS
SM
MD
LG