Достапни линкови

Македонски офицери ќе обучуваат безбедносни сили во Авганистан


Новиот контигент на македонската армија што ќе биде испратен во Авганистан кон крајот на март, ќе има поинаква мисија од досегашната. Контигентот составен од штабни официри, вод на воена полиција и ренџерски батаљон ќе обучува авганистански безбедносни сили. Ова денеска го изјави началникот на Генералшабот на АРМ, генерал потполковник Мирослав Стојановски по средбата со командантот на Националната Гарда на американската држава Вермонт, генерал-мајор Мајкл Дуби. Стојановски истакна дека е убеден дека војниците што ќе отидат во Авганистан ќе се справат со предизвиците и ќе ја оправдаат укажаната доверба.
XS
SM
MD
LG