Достапни линкови

Молдавија не е против да се постави руски антиракетен систем на нејзина територија


Молдавија соопшти денеска дека е согласна да се постави дел од рускиот ракетен одбранбен соистем и на нејзината територија. Самопрогласениот претседател Игор Смирнов изјави дека не добил официјално барање за поставување на антиракетен систем на Русија во неговата земја , но не е против тоа. Романија и Бугарија неодамна му понудија на Вашингтон да го прошири својот антиракетен штит и на нивните територии.
XS
SM
MD
LG