Достапни линкови

Во Австралија осудени 5 мажи за тероризам


Судот во Австралија осудил пет муслимански мажи на затворски казни од 23 до 28 години , поради учество во најголемиот терористички заговор во земјата. Мажите на возраст од 25 до 44 години беа обвинети минатата година во октомври, затоа што планирале да извршат терористички напад помеѓу јули 2004 и ноември 2005-та година.. Кај нив биле пронајдени експлозивни хемикалии и огнено оружје, со кој планирале да го извршат нападот врз непозната цел.
XS
SM
MD
LG