Достапни линкови

Русија ќе му продаде на Иран противвоздушни ракети


Рускиот национален совет за безбедност денеска соопшти дека не гледа причини зошто да не му продаде на Иран противвоздушни ракети. Заменикот секретар на Советот, Владимир Назаров изјавил дека Русија има потпишан договор со Иран кој мора да го спроведе. Назаров додаде дека испораката сеуште не започната и дека договорот не се ограничува со меѓународни санкции бидејќи се зборува за испорака на исклучиво дефанзивно оружје
XS
SM
MD
LG