Достапни линкови

Поројните дождови во Турција и Бугарија предизвикаа поплави


Поројните дождови во последниве неколку дена во Турција и во Бугарија ги зголемија нивоата на реките јавуваат агенциите. Досега нема пријавено жртви, но поплавени се многу обработливи површини . Во соопштението на локалните власти се вели дека поради одлевањето на реката Тунџа поплавен е градскиот стадион и населението е евакуирано. Населението што живее покрај реките Хавса и Лулебургаз ги напушта своите домови поради одлевањето на реките од коритата
XS
SM
MD
LG