Достапни линкови

Азербеџан го разгледува строгиот закон за медиуми


Пратениците во Азербеџан повторно го разледуваат законот со кој им се забранува на новинари да фотографираат или снимаат луѓе без нивна дозвола. Западните земји го критикуваа овој закон сметајќи го за притисок врз независното новинарство. Активистите за човекови права го повикаа претседателот Илхам Алиев да ги смени овие амандмани од законот и да отвори јавен дијалог за ова тема.
XS
SM
MD
LG