Достапни линкови

Полска ја критикува Белорусија


Полскиот премиер Доналд Туск денеска упати критики до Белорусија за репресија врз полското малцинство во таа земја. Туск ова го изјави за време на посетата на белорускиот министер за надворешни работи Мартинау на Варшава кој пак ги негираше ваквите наводи. Тој наведе дека имало извесни недоразбирања, но оти тоа било меѓу двете фракции на полското малцинство во Белорусија.
XS
SM
MD
LG