Достапни линкови

Русија треба да им плати 300 илјади евра на чеченски семејства


Европскиот Суд за човекови права денеска донесе одлука со која Русија ќе треба да плати над 300 илјади евра на семејствата на неколку Чеченци. Станува збор за 200 илјади евра кои треба да им се иплатат на семејствата на тројца Чеченци кои изчезнаа пред неколку години и се претпоставува дека се мртви и 120 илјади евра на семејствата на двајца чеченски војници кои во 2000тата изчезнале откако и се предале на руската војска.
XS
SM
MD
LG