Достапни линкови

Ештон:Состојбата со полското малцинство во Белорусија е загрижувачка


Шефот за надворешни работи на Европската Унија, Кетрин Ештон изрази загриженост за ситуацијата со полското малцинство во Белорусија. Полското министерство за надворешни работи соопшти дека „ Ештон е подготвена да го покрене ова прашање со белоруските власти“. Во понеделникот Полска го повика својот амбасадор во Беларусија на консултации по преземањето на зградата на Сојузот на Полјаците во Белорусија од белоруската полиција. Во Белорусија живеат околу 400 илјади етнички Полјаци
XS
SM
MD
LG