Достапни линкови

Спорадични престрелки на улиците на Техеран


Меѓу провладините и опозиционите демонстранти во Техеран каде се одбележува 31 годишнина од исламската револуција имало престрелки. Радио Фарда - Слободна Европа јави дека иранските опозициони лидери Мехди Каруби и поранешниот Претседател Мохамед Катами биле нападнати од провладините сили за време на денешните протести за одбележување на годишнината на исламската револуција во 1979 година. Други опозициони лидери пак, биле задржани во нивни домови под изговор за нивната безбедност. На улиците на Техеран од друга страна се излезени десетици илјади про владини демонстранти.
XS
SM
MD
LG