Достапни линкови

Србија чека на европски консензус за кандидатурата за членство во ЕУ


Кандидатурата на Србија за прием во Европската унија најрано во март ќе треба да се најде пред Советот на министри на ЕУ, смета шпанскиот амбасадор во Белград Паласио Еспања. Тој објасни дека за да го ставиме на дневен ред ова прашање Мадрид ке мора да постигне консензус со сите 27 членки на ЕУ. Како што изјави во интервјуто за неделникот „Данас“, тој е апсолутно убеден дека доколку Младиќ и Хаџиќ до јуни бидат уапсени и предадени во Хаг, тогаш и Европскиот совет ќе работи многу брзо.
XS
SM
MD
LG