Достапни линкови

Европскиот Парламент ја усвои резолуцијата за Македонија


Европскиот праламент ја усвои резолуцијата за Македонија. Специјалниот известувач за Македонија, Зоран Талер во својот извештај бара итно решавање на спорот за името и преговори со Европската Унија во март. Во дебатата повеќе европратеници изразија надеж дека Македонија ќе ги започне преговорите со Европската унија оваа година. Некои од грчките европратеници предупредија дека ниту една грчка влада нема да прифати одредување датум за преговори пред решавање на спорот со името, ја пренесе МИА веста на Дојче Веле.
.
XS
SM
MD
LG