Достапни линкови

Албанија забранува курсеви по македонски јазик?


Регионалната дирекција за образование во Пешкопеја им препорачала на локалните власти итно да наредат прекин на курсевите по македонси јазик што ги организира невладина организација, јавува денеска македонската новинска агенција МИА. Македонските партии и друштва од Албанија велат дека ќе продолжат со своите активности и дека ќе ги информираат сите меѓународни претставници во Албанија за овие случувања. Тие велат дека очекуваат подршка и од Македонија
XS
SM
MD
LG