Достапни линкови

Аселборн: Брзото решавање на името е во интерес на ЕУ и НАТО


Во интерес на сите земји во регионот на Европската Унија и НАТО е да се најде брзо решение за името изјави денска министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселборн по денешната средба во Скопје со неговиот македонски колега Антонио Милошоски. Министерот Милошоски изјавил дека за да се најде решение за спорот со Грција неопходно е да постои европска ориентација кај политичарите и дека Македонија останува конструктивна во разговорите за името. Во рамките на посетата Аселборн побарал подршка од Македонија за апликацијата на Луксембург за непостојана членка на Советот За безбедност на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG