Достапни линкови

Русија се сомнева во иранските нуклеарни намери


Шефот на руската одбрана, Николај Патрушев изјави дека иранските планови за збогатен ураниум создаваат „грижи“ за вистинските нуклеарни намери на Иран. Потпаролот на Пентагон , Џеф Морел рече дека Соединетите Американски Држави се надеваат дека Обединетите Нации ќе донесат резолуција за нови санкции врз Иран за само неколку недели. Западните држави се сомневаат дека Иран сака да направи нуклерано оружје. Советот за безбедност на Обединетите Нации три пати воведе санкции врз Иран, во обид да го запре збогатувањето ураниум. До неодамна Русија беше против воведување санкции за Иран.
XS
SM
MD
LG