Достапни линкови

Руски пратеник бара зајакнување на економските санкции за Иран


Рускиот пратеник Константин Косачев побара од меѓународната заедница да ги зајакне економските санкции врз Иран. Косачев денеска изјави дека светот мора да биде „јасен и гласен“ во неодобрувањето на плановите на Техеран да збогатува ураниум. Западните земји стравуваат дека Иран може да ја употреби нуклеарната програма за производство на нуклеарно оружје. Русија и помогна на Иран да ја изгради првата нуклерана централа , но Москва сега ги подржува новите санкциите за Иран.
XS
SM
MD
LG