Достапни линкови

Осудени босански Срби за воени злосторства


Босанскиот Суд денеска осуди двајца босански Срби за извршени воени злосторства врз босански муслимани во 90тите.Поранешниот 57 годишен полицаец , Предраг Баштах е осуден на 22 годишна затворска казна, а поранешниот 56 годишен војник на 18 годишна затворска казна.Тие биле обвинети за убиство, мачење, силување на босански цивили во градот Власница.
XS
SM
MD
LG