Достапни линкови

Франција ќе и продаде воен брод на Русија


Францускиот министер за одбрана денеска соопшти дека Франција се согласила да и продаде на Русија воен брод и го разгледува руското барање за уште три други брода.Оваа продажба ќе биде првата воена зделка меѓу Русија и земја членка на НАТО. Воениот брод кој чини над 500тини милиони евра може да пренесува хеликоптери, вооружени и оклопни возила. Потенцијалната продажба на воениот брод ги загрижи руските соседни земји како Грузија и неколку членки на НАТО .
XS
SM
MD
LG