Достапни линкови

Осуден на 6 години затвор ирански реформатор


Иранскиот суд го осуди поранешниот реформатор, заменик министер за надворешни работи на 6 години затвор под обвинение дека е поврзан со ланските анти владините протести и немири. Новинската агенција Исна известува дека заменикот министер е обвинет за учество во нелегални собири , планирање на немири и нарушување на безбедноста на Иран, и ширење на пропанганда против исламскиот систем . Осудениот министер бил подржувач на опозицискиот лидер Мирхусеин Мусави.
XS
SM
MD
LG