Достапни линкови

Нова турско - српско - босанска средба утре во Анкара


Министрите за надворешни работи на Турција, Србија и Босна и Херцеговина утре во Анкара уште еднаш ќе го разгледаат најновиот развој на ситуацијата на Баланот, а посебно во Босна и Херцеговина, се вели во соопштението на турското МНР. Анкара е загрижена поради, како што истакнува, „погрешните сигнали“ што Меѓународната заедница му ги упати на Сараево кон крајот на минатата година. Станува збор за одбивањето на НАТО да ја прими БИХ во Акцискиот план на Алијансата, како за одбивањето на ЕУ да ги укине визите и за граѓаните на БИХ. се вели во
Турција во напорите да ја реши сегашната криза во БИХ, покрена два паралелни трилатерални механизми: едниот меѓу Турција, Србија и БИХ, а вториот меѓу Турција, Хрватска и БИХ.
XS
SM
MD
LG