Достапни линкови

Талибанците во Хелманд се готват на борба до смрт


Талибанците во Хелманд ги засилиле позициите очекувајки ги операциите на НАТО на југот на Авганистан што ги најави американскиот командант генерал Стенли Мек Кристал. Талибанскиот командант Абдула Насрат за Ројтерс изјави дека околу 2 илјади талибански борци се подготвени на борба до смрт. Стравувајки од борбите, стотици луѓе го напуштија регионот Марџах.
XS
SM
MD
LG