Достапни линкови

Пред изборни турбуленции во Ирак.


Ирачкиот парламент денеска повторно ке се обиде да одржи седница за изборите идниот месец односно контроверзната одлука за укинување на забраната за учество на кандидатите осомничени за врски со Баат партијата на поранешниот диктатор Садам Хусеин. Според Премиерот Нури ал Малиќи, одлуката на Судскиот Совет е нелегална и повика да се одржи седница на Парламентот, но вчера немаше кворум. Во мегувреме, шиитските политичари кои се противат на остранувањето на забраната одржаа протести во неколку ирачки градови.
XS
SM
MD
LG