Достапни линкови

Нигериска милитантна организација нападнала нафтовод?


Нигериска милитантна организација тврди дека нападнала нафтовод во делтата на Нигер, но од компанијата што го стопанисува нафтоводот не можеа да го потврдат нападот. Насилствата во делтата на Нигер се смирија во изминативе неколку месеци, по најавите за амнестија, но има стравувања дека болеста на претседателот Умару Јарадуа ги запре напорите за постигнување мир.
XS
SM
MD
LG