Достапни линкови

Авганистанци ги напуштаат домовите во јужниот дел на земјата


Стотици жители ги напуштаат своите домови во јужниот дел на Авганистан плашејќи се од очекуваните напади на НАТО врз Талибанците јавуваат новинските агенции. Во нивните извешаи се вели дека американските маринци и авганистанските војници за неколку дена ќе извршат напад врз талибанските упоришта. Еден од лидерите на бунтовниците соопштил дека се подготвени за борба. Воените аналитичарите сметаат дека оваа воена операција ќе биде тест за планот на американскиот претседателот , Барак Обама и за ефикасноста на распоредените над 30 илјади американски војници во Авганистан.
XS
SM
MD
LG