Достапни линкови

Кина остро против средбата Обама - Далај Лама


Кина енергично се спротиставува на најавената средба на американскиот претседател Барак Обама со тибетанскиот духовен лидер Далај Лама, соопшти кинеското министерство за надворешни работи. Пекинг оценува дека таквата средба ќе им нанесе штета на кинеско – американските односи. Предвидено е Обама на 17-ти овој месец во Вашингтон да разговара со Далај Лама.
XS
SM
MD
LG