Достапни линкови

Виски старо над 100 години извадено на мразот на Антартикот


Пет пакети виски и две бренди стари над 100 години се откриени во колиба на Антарктикот. Пијалокот му припагал на познатиот поларен истражувач Ернест Шеклтон. Вискито било видено уште во 2006, но било длабоко во мразот поради што е извадено дури сега. Компанијата Вајт и Меккеј компанија која во 1909 година го снабдила истражувачот Шеклтон соопшти дека за љубителите на виски – ова е подарок од небото.
XS
SM
MD
LG