Достапни линкови

Зголемена безбедноста во ирачкиот град Карбала


Ирачките власти ја зголемија безбедноста во градот Карбала, јужно од Багдад, поради двата бомбашки напада врз шиитски светилишта, што се случија оваа недела и во кои загинаа 60 луѓе. Инаку, во овој град шиитските муслимански верници денеска го одбележуваат последниот ден на жалост за имамот Хусеин, еден од најзначајните шиитски претставници кој живеел во седмиот век.
XS
SM
MD
LG