Достапни линкови

Таџикистан екстрадираше 80 затвореници во Авганистан


Авганистанкото министерство за правда соопшти дека Таџикистан екстрaдираше повеќе од 80 авганистански затвореници кои се осомничени за шверцување на дрога. Ова е прв пат Таџикистан да префрли толку многу затвореници во Авганистан. Таџикистан во своите затвори држи околу 250 авганстански осуденици. Министертвото соопшти дека ќе прати 9 други затвореници во Таџикистан на одслужување на затворска казна. Еден од главните канали за шверцување на дрога од Авганистан поминува низ Таџикистан.
XS
SM
MD
LG