Достапни линкови

Тимошенко се заканува со протести


Украинскиот претседателски кандидат Јулија Тимошенко денеска предупреди дека може да да ги повика луѓето да излезат на протест доколку смета дека изборите во недела се нерегуларни. За време на предизборната кампања и двете страни се обвинуваа меѓусебно дека ќе ги фалсификуваат изборите. Во средата Тимошенко го обвини Јанукович дека во последна минута бара измени во законот за гласање со кои нeма да има потреба од набљудување на броењето на гласови.Таа побара од претсеадтелот Виктор Јушченко да не го потпише законот затоа што тоа би значело крај на фер избори.
XS
SM
MD
LG