Достапни линкови

САД бараат Иран формално да ги прифати предлозите на ОН


Соединетите Држави и сојузницитего повикаа Иран и формално да ги прифати предлозите од Обединетите Нации за збогатување ураниум надвор од земјата со што би се намалиле тензиите во врска со иранската нуклеарна програма. Западните влади бараат Иран да потпише договор со Меѓународната Агенција за Атомска Енергија со што би се потврдиле ветувањата на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат, кој ги прифати предлозите. Во меѓувреме, Франција ги подржа иницијативите за дополнителни санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG