Достапни линкови

Несогласувања меѓу албанската влада и врховниот суд поради лустрацијата


Поранешни членови на албанската тајна служба од времето на комунизмот можат повторно да се вработуваат во владата и судството, откако албанскиот врховен суд ја укина забраната која важеше за овие лица. Владејачката национална конзервативна Демократска партија, која го предложи законот со кој се донесе забраната, изрази незадоволство од одлуката на врховниот суд.
XS
SM
MD
LG