Достапни линкови

Ирачките кандидати за пратеници од „црните листи “ ќе одат на избори


Ирачката изборната комисија соопшти дека апелациониот суд ги одби барањата да избрише стотици кандидати за пратеници за изборите што треба да се одржат на 7 ми март.Со оваа одлука им се дава можност на на кандидатите од таканаречените „ црни листи “ да учествуваат во престојните избори.На дел од нив не им беше дозволено да се кандидираат затоа што биле поврзани со партијата на поранешниот лидер Садам Хусеин , дел поради криминалните досија.Соединетите Американски Држави се загрижени дека кандидатите од „црните листи“ можат да го намалат кредибилитетот на парламентот
XS
SM
MD
LG