Достапни линкови

САД ќе испрати амбасадор во Сирија


Сирискиот министер за надворешни работи соопшти дека Вашингтон испратил барање за акредитација за амбасадор на Соединетите Американски држави во Дамаск. Ваквиот чекор во Вашингтон го оценуваат како подобрување на дипломатските односи со Сирија Во 2005тата година американскиот амасадор беше повлечен од Дамаск откако беше обвинет дека стои позади атенатот на поранешниот либански премиер Рафик ал Харири во Бејрут. Сирија негираше било каква инволвираност во случајот
XS
SM
MD
LG