Достапни линкови

Грчките државни службеници ќе штрајкуваат


За една недела во Грција се закажани неколку штрајкови . Во четврток и петок најавено е дека ќе штрајкуваат царинските служби па ќе бидат блокирани граничните премини . На 10ти фебруари државните службеници најавија дека ќе излезат на 24 часовен штрајк. Синдикатот на државните службеници објаснил дека ќе протестираат поради замрзнувањето на платите и вработувањата во државниот сектор, зголемувањето на пензиската возраст и високите акцизи за горивата како дел од антикризни мерки на Владата.
XS
SM
MD
LG